30 July 2020

ETE 85 ****


No cóż, tak właściwie nic specjalnego... Nawet nie wiem co napisać. Może to, że uwielbiam Normandię, ale nie lubię filmów o nastolatkach) i że powinno być jak najwięcej filmów z wątkami homoseksualnymi, żeby przyzwyczaić społeczeństwo, żeby w końcu tak jak kobieta w spodniach - całujących się dwóch facetów nie było niczym specjalnym. 
Podobało mi się, że nie było w tym filmie agresji. Zrobiła na mnie ważenie scena, gdzie na dyskotece główny bohater zakłada słuchawki od walkmana (!!!) i słucha piosenki Roda Stewarta "Sailing" kołysząc się w jej rytm, kiedy w ogół młodzież szaleje.

"Batalista" Arturo Perez-Reverte ***


Próbowałam 3 razy, ale nie dałam rady. 

"Urban" Luk Brunschwig & Roberto Ricci *****


"Les Brulures" Zidrou & Laurent Bonneau *****


28 July 2020

"Lydie" Zidrou & Jordi Lafebre ******!!!


Wyjątkowa historia stworzona przez Zidrou i cudowne ilustracje Jordiego Lafebre. 

LA BONNE EPOUSE ****

Miało być śmiesznie, wyszło niekoniecznie... Lekki, łatwi i przyjemny, chociaż jak dla mnie trochę zbyt...

"Odnalezieni. Prawdziwe historie adoptowanych" Anna Kamińska *****


Musze przyznać, że dość wzruszająca, ale przede wszystkim bardzo ciekawa. Adopcja sama w sobie wzbudza zawsze wiele emocji, a relacje z pierwszej ręki są naprawdę wyjątkowe. Myślę, że autorce udało się wybrać różne historie, które dają dość pełny obraz sytuacji - z perspektywy dzieci, rodziców biologicznych i adoptujących. Pokazała również różne reakcje na informację o byciu adoptowanym i różne podejście do odnalezionych rodziców. Przygnębiająca jest część, kiedy uświadamiamy sobie, że właściwie to tylko w jednej sytuacji matka biologiczna nie była obrazem "nędzy i rozpaczy"  w każdym rozumieniu tego słowa... Większość biologicznych rodziców to alkoholicy, osoby chore psychicznie albo ograniczone. Bardzo smutny obrazek i kolejny argument jak ważna jest edukacja seksualna i dostępność antykoncepcji.  Bardzo polecam, do połknięcia w jeden wieczór.

"Pan Szatan" Irek Grin ****+


Nadal nie mogę się zdecydować czy pewna surrealistyczność tej książki i przerysowanie postaci jest zamierzona jak w filmach Tarantino, czy po prostu jest on źle napisana... No sama nie wiem. Fabuła okazuje się zwykłym kryminałem, postaci momentami są dość beznadziejne, ale może są surrealistycznie przerysowane... książka tak właściwie jest całkiem nieźle napisana. Bardzo podobał mi się język autora i wiele naprawdę świetnych scenek, czy szczególików... Jestem ciekawa innych pozycji.

"Powieść bez O" Judith W. Tascher *****


Ostatnio jakoś trafiam na wiele "dwutorowych powieści", gdzie akcja dzieje się kiedyś i teraz... "Powieść bez O" jest zgrabnie napisana, misternie posplatana i naprawdę ciekawie się czyta. Szkoda, że jest to kolejny przykład, gdy "mniej znaczy więcej"... Ogólnie do całości nie mogę się przyczepić, ale ostatnie 2 strony to jakaś masakra - nie mam pojęcia skąd pomysł, żeby nagle na sam koniec potraktować czytelnika jako idiotę i dosłownie wytłumaczyć mu, co by było gdyby... Byłam w szoku. Poza tą niesmaczną końcówką, to bardzo polecam, zwłaszcza na wakacje :).

"Morkut" Aleksandra Majdzińska ******!!!


Wow. Very powerful. Naprawdę mocne. Zbiór niesamowitych opowiadań, napisanych oszczędnym językiem i jakby takich minimalistycznych, że nie trzeba dodawać nic więcej, bo wszystko jasne... Kop w brzuch. Bardzo, bardzo dobre. Czekam na kolejną pozycję autorki. No i świetna okładka.

Muzeum Fundacja Folon ******!!!







"Maszyny takie jak ja" Ian McEwan *****


Hmmm... Momentami trochę naiwna, ale jednocześnie naprawdę ciekawa. Koleś za pieniądze uzyskane ze sprzedaży domu kupuje sobie humanoidalnego robota posiadającego własną świadomość. Cała książka jest o tym gdzie przebiega granica człowieczeństwa. Wątek relacyjny bardzo romansowy i momentami dość prymitywny, ale da się przełknąć. Ogólnie dobrze się czyta, chociaż momentami są takie jakby... niedociągnięcia.

Andrzej Krauze @ Zachęta ****


Zbigniew Makowski, Kompozycja kaligraficzna, 1960

Henryk Stażewski, Relief biało-szary VI, 1962

Andrzej Krauze 

Andrzej Krauze

Andrzej Krauze 

Andrzej Krauze 

Andrzej Krauze 
Wystawa sama w sobie nic specjalnego, ale bardzo podobało mi się jak była zorganizowana.

Muzeum Neonu w Warszawie ******!!!


"Nie ma" Mariusz Szczygieł *****


Mariusz Szczygieł wspaniały jak zawsze.  NIKE należała się jak nie wiem co :).

"Morze po kolana" Marcin Kołodziejczyk i Marcin Podolec ******


Fajnie narysowany obrazek polskiej wsi, polskiej ławeczki pod sklepem... Nostalgicznie i zabawnie. Mimo, że nie mam sentymentu ani do PRL'u ani do wioskowej beznadziei, to komiks panów Marcinów bardzo przypadł mi do gustu.

"Związek żydowskich policjantów" Michael Chabon ****


Szczerze mówiąc nie rozumiem skąd te zachwyty, ale jeszcze bardziej nie rozumiem dlaczego tak wiele osób pisze o tej książce jako o komedii. Nie ma w niej nic śmiesznego. Owszem motywy żydowskie są charakterystyczną nutą wśród kryminałów na rynku, ale... Ale poza tym jak zwykle glina pijak, który ma w dupie rozkazy, a jednocześnie ma intuicję i rozwiązuje zagadkę... Nic specjalnego. 

"Historia wewnętrzna" Giulia Enders *****

Bardzo ciekawa i zabawnie napisana książka o naszym układzie pokarmowym. Wiele ciekawych porad i objawień.

09 July 2020

"Stolp" Odija & Stefaniec *****

Hmmm... Apokaliptyczna wizja świata, trochę chaotyczna, zdecydowanie niepokojąca. Ciekawe, że ilustracje mogą robić tak duże wrażenie...  Wyraźna, oryginalna kreska, duży format, gruby papier. Bardzo dobre.

08 July 2020

"Compter la vie" Serge Bloch *****


Pełna śmiesznych informacji, np ile łez produkujemy w ciągu życia, urocze ilustracje.

"Goring i psychiatra. Tragiczny pojedynek umysłów" Jack El-Hai *****


Wciągająca i bardzo interesująca.

"Kacper w oprze" Adam Święcki ****

Spodziewałam się czegoś odrobinę lepszego, ale może mam już za stare dzieci :). Tak czy siak OK, a poza tym potrzeba nam jak najwięcej książek o kulturze.

01 July 2020

POSE *****!!

Wspaniały. Po prostu. I te kostiumy i make-up... oh... I emocje, i HIV i lata 80-te...