03 September 2019

"Mniej. Intymny portret zakupowy Polaków" Marta Sapała ******!!!!!

Niewiele jest tak dobrych książek jak "Mniej", tak interesujących, poszerzających horyzonty, a jednocześnie bliskich. "Mniej" to reportaż pokazujący społeczny eksperyment, który przeprowadziła autorka uzupełniony przemyśleniami i wszelkiego rodzaju informacjami/danymi. Świetny pomysł na narrację: po 1 - miesięczna struktura, czyli 12 rozdziałów, każdy związany z innym tematem, po 2 - autentyczne relacje uczestników eksperymentu, po 3 - sporo informacji. Świetne, świetne świetne!!!! Mimo, że oprócz rzeczywiście kompulsywnych zakupów książkowych i już niestety tylko sporadycznych szaleństw w Humanie -  specjalnie nie kupujemy rzeczy - to chyba żadna inna książka nie dała mi tak bardzo do myślenia i nie zainspirowała mnie do zmiany swojego stylu życia. Bo przecież zawsze można "mniej"... :) Bardzo, bardzo, bardzo polecam :)

"Czarne liście" Maja Wolny *****

Bardzo, bardzo dobra książka. Hmmm... Trochę o wojnie, trochę o Żydach, trochę o relacjach, trochę o wyborach, trochę o współczesnych Kielcach. Niezłe postacie. Podoba mi się połączenie wątków historycznych z kryminałem. Naprawdę dobrze się słuchało. Chętnie sięgnę po kolejną książkę autorki.

"Wielkie kłamstewka" Liane Moriarty ****

Hmmm... Początek był niezbyt zachęcający, ale później, gdy poznajemy postacie, nawet wciąga. Myślę, że rzeczywiście to niezły pomysł na serial. Nadal często nie mogę uwierzyć, że te wszystkie "mamuśki" naprawdę istnieją, że ludzie są tacy zawistni i okrutni... I jednocześnie sobie myślę, jakie ja mam szczęście, że otaczają mnie wszędzie tacy wspaniali ludzie!!!
Wracając do książki, jest to zdecydowanie literatura kobieca, ale całkiem niezłej jakości.

"Panika" Klaus Bernhardt *****


Nie przepadam za wszelkiego typu popularnymi książkami/poradnikami psychologicznymi, ale... ale "Panikę" pożyczyła mi koleżanka. Mimo, że nie chyba nigdy w życiu nie doświadczyłam stanu paniki, to mechanizm radzenia sobie z nią zaproponowany przez autora wydaje mi się ciekawym narzędziem do poprawy swojej sytuacji życiowej, takim magicznym kamieniem do spełniania marzeń ;). Może warto, ale nie spodziewajcie się niewiadomo czego :).

"Musu seima" Marius Baranauskas *****

Uwielbiam oldschoolowe albumy z czasów Związku Radzieckiego. Tu mamy bardzo interesujący obrazek rodziny litewskiej. Fascynujące.

Wim Delvoye ****







Album: Giacometti Nauman. *****

O bardzo interesującej wystawie, dwóch rzeźbiarzy żyjących w odstępie wielu lat...

"Tata ucieka z cyrkiem" Etgar Keret *****

Na fali uwielbienia dla Kereta kupiłam też 2 jego książki dla dzieci. Musze przyznać, że zafrapował mnie tytuł, musicie przyznać, że jest oryginalny. Jak zwykle Keret zaskakuje, ale nie martwcie się tata wróci ;).

ART NOW. VOL 3 *****!!!

Czaderski album sztuki współczesnej. Uwielbiam :)

YULI ******!

Oh... Coraz więcej możemy doświadczyć wszelkiego rodzaju biografii osób żyjących. Takim przykładem jest YULI - film o kubańskim tancerzu - Carlosie Acosta, który jest pierwszym czarnym tancerzem w londyńskim Balecie Królewskim. Film - przepiękny i bardzo ciekawy artystycznie, na dodatek wzruszający i przy okazji dobrze oddający sytuację kubańską. Występuje w nim sam Acosta.  Bardzo, bardzo, bardzo polecam :).  Trailer TUTAJ.

"Udręka i ekstaza" Irving Stone *****!!

Co za dzieło ogromne! Najdłuższy audiobook jakiego słuchałam - 36 godzin! I to świetnie przeczytane 36 godzin. Po przesłuchaniu tej książki inaczej patrzę na rzeźby wykute (WYKUTE!!!! - czy kiedykolwiek zastanawialiście się nad tym słowem? ale tek na serio - jak ci niesamowici rzeźbiarze WYKUWALI te rzeźby!! Nie mogę wyjść z podziwu i niedowierzania...) z marmuru... Bardzo ciekawa biografia Michała Anioła - postaci, której życie było mi zupełnie obce. Arcyinteresująca i co za rozmach - od dzieciństwa i wczesnej młodości aż do śmierci... "Udręka i ekstaza" to po prostu wyjątkowe dzieło! 

"Domofon" Zygmunt Miłoszewski *****

Oh, ależ dziiiiiwna.... Tak w 1/4 czy 1/3 musiałam zrobić sobie przerwę, bo akcja stała się jak dla mnie zbyt absurdalno-abstrakcyjno-fantastyczna, ale po zaczerpnięciu oddechu, wróciłam i dosłuchałam do końca z wielką przyjemnością. Piekny Polaków portert własny widziany oczami "Witkacego". Przeczytałam chyba wszystkie poprzednie ksiażki Miłoszewskiego i ta mnie dość zaskoczyła, bo jest stylistycznie zupełnie inna, ale jak zawsze język piękny i pomysły wyśmienite. Bardzo polecam.

"Kwiaty dla Algernona" Daniel Keyes *****

Bardzo ciekawa książka pod względem etycznym i filozoficznym. Co by się stało gdyby naukowcom udało się wynaleźć metodę sztucznego zwiększania ludzkiej inteligencji i zaczęli by jej używać aby pomóc osobom upośledzonym intelektualnie... Naprawdę dobra.

THE SHAPE OF WATER *****

Piękni nakręcony... Oczywiście końcówka very cheesy, ale estetyka filmu wspaniała, naprawdę dobrze się ogląda. Świetny aktorsko.