30 September 2016

NEON ******!!


Naprawdę wspaniały film :)! Świetny 52 minutowy dokument o polskich neonach. Świetnie posklejany - wiele cennych komentarzy, świetne zdjęcia, wmontowane stare (nawet przedwojenne!) materiały. 
Reżyser, Eric Bednarski, przedstawia historię neonów na tle, nawet nie na tle, ale jako zrośniętą z historią Polski, a zwłaszcza Warszawy, bo film dotyczy głównie neonów warszawskich. Bardzo, bardzo ciekawy :)!
Traile TUTAJ.

"Podwójne życie Pat" Jo Walton *****

Hmmm... Początek odrobinę się ciągnie, w końcu dzieciństwo nie jest najbardziej fascynującym okresem w życiu człowieka... ale gdy dochodzimy do miejsca rozszczepienia ścieżek zaczyna się robić ciekawie. W wyniku jednej decyzji - czy poślubić Marka czy nie - życie Patty może pójść diametralnie różnymi ścieżkami. Przez całą książkę śledzimy obydwie...
Oryginalny tytuł "My real children"bardziej pasuje, bo nie sugeruje żadnej ze ścieżek, którymi podążyła bohaterka. Natomiast polski, no cóż chyba został wybrany przez kogoś kto inne przeczytał książki...
Ciekawa obyczajowa opowieść o życiu kobiety w XX wieku, rzekłabym, że jest to beletryzowana biografia tysięcy kobiet, a w związku z podwójnym wariantem nawet milionów. Słuchając o sytuacji kobiet do lat 80 cieszyłam się, że żyję tu i teraz... chociaż to co wyprawia PiS to próba powrotu do tamtych strasznych czasów... 
Mimo, że nie jest to wybitne dzieło sztuki, to całkiem mądra, wzruszająca książka. Bardzo polecam.

26 September 2016

"Zakonnice odchodzą po cichu" Marta Abramowicz ******!!!

Niesamowita!!! Już dawno żadna książka nie zrobiła na mnie takiego wrażenia. Połknięta w 1,5 dnia. Bardzo ciekawa i jednocześnie przerażająca dość i smutna. Podobało mi się, że autorka nie tylko przedstawiła historie zakonnic, które odeszły, ale próbowała zrozumieć co się właściwie dzieje w zakonach kobiecych. Próbuje rozmawiać z drugą stroną, przytacza kilka potencjalnych wyjaśnień. Naprawdę świetne książka, bardzo bardzo polecam!!!

"Gdybym był dorosły" Eva Janikovszky *****

W tym roku na targach książki Węgry były gościem specjalnym. Na swoim stoisku miały aż 2 książki dla dzieci -nabyła obydwie. "Gdybym był dorosły" to prosto i śmiesznie ilustrowana zabawna książeczka, w której każdy z nas, jestem tego na 100000% pewna znajdzie siebie... Tzn swoje wyobrażenia czego to on nie będzie robił kiedy będzie dorosły hahaha :)

"Tadżin - Apetyt na Maroko" Anna Novacka-Devillard *****

Kolejna z edukacyjnej serii typu "poznajemy świat". Uwielbiam książki dla dzieci, z których sama też mogę się czegoś nauczyć ;). Fajnie napisane, ciekawie ilustrowane plus zadania dla dzieciaków. Ernestowi bardzo się podobało.

"Niedzielna wizyta" Matteo Gubellini ****

Oswajanie potworów zawsze w cenie ;)

"Potarganiec" Khoa Le *****

O chłopcu, w którego włosach wyrosło drzewo i ptaki założyły gniazdo... Pięknie ilustrowana, duży format.

"Basałyk i Psotka idą do pracy" Małgorzata Żółtaszek *****!!

Świetna książeczka dla dzieci.
Po 1 pięknie wydana.
Po 2 zawiera przepisy na kilka fajowych ręcznie robionych zabawko-sprzętów.
Po 3 mądrze opowiada o pracy, a właściwie o różnych rodzajach pracy.
Bardzo, bardzo polecam.

"Ofiara Polikseny" Marta Guzowska *****

Bardzo dobra książka. Odrobinę monomiejscowa, bo cała akcja dzieje się na terenie wykopalisk w tureckiej pustyni, ale to jakoś specjalnie nie przeszkadza. Autorka zastosowała pewien trik, który nadał "światowości" książce. Otóż autorka nadała swoim bohaterom niepolskie imiona. Bardzo dobry pomysł.
Ciekawie zapętlone, archeologiczny smaczek, wyrazisty główny bohater. Nie podobało mi się tylko, że pani archeolog, na początku książki twarda, niezależna pani naukowiec, gdzieś tak w połowie książki zmieniła się w sentymentalną i nawiną idealistkę... Szkoda. Jednak mimo wszystko dobrze się słucha, oczywiście to w dużej części zasługa autorki, a chyba jednak przede wszystkim mojego najulubieńszego, najcudowniejszego lektora Rocha Siemianowskiego, którego uwielbiam najbardziej na świecie. Polecam.

"Złudzenie" Charlotte Link ****+

Hmmm... Nieprawdopodobne, że są na świecie setki, a może nawet tysiące kobiet takich jak główna bohaterka. Kobiet żyjących pod kloszem, oderwanych od rzeczywistości na tyle, że nie są świadome tego co dzieje się w ich domu... Nieświadomych kilkuletniego romansu męża, jego gigantycznych długów i bankructwa firmy... Muszę przyznać, że ten wątek zrobił na mnie ogromne wrażenie. Znajdziemy tu portrety kilku kobiet, które w pewnym sensie zazdroszczą sobie na wzajem jednocześnie nie zdając sobie sprawy jak naprawdę wygląda życie tej "umieszczonej na piedestale"...
Poz względem kryminalnym kiepsko dość, jeszcze przed końcem pierwszej połowy wiedziałam kto jest mordercą, a druga część w ogóle jest już dość patetyczna i średnio się słucha. Mimo to wydaje mi się, ze warto sięgnąć ze względu na kilka ciekawych wątków obyczajowych.

21 September 2016

"Stary król na wygnaniu" Arno Geiger *****

Bardzo wyjątkowa książka. Ciepła i wzruszająca, jednocześnie ze szczyptą dobrego humoru. 
Szkic pokazujący ojca autora i jego historię poprzez chorobę Alzheimera i jej wpływ na całą rodzinę. Wbrew tematowi książka jest bardzo pogodna i idealna objętościowo. Mam poczucie, ze autor powiedział wszystko co miał do powiedzenia i wyczerpał temat. Bardzo polecam.

19 September 2016

Extreme Symbiosis by Henrik Agger ir Louise von Euler Bjurholm *****

Było to bardzo oryginalne i ciekawe przedstawienie, ale po czułam pewien niedosyt... Zabrakło elementu show, który jednak w cyrku być musi. Mimo tego polecam bardzo. Na dodatek akrobaci przesympatyczni jako ludzie :).
Tutaj możecie sobie ich pooglądać:  https://vimeo.com/126357261
A poniżej opis przedstawienie z festiwalu.

Acrobatics | duration 55‘| circus not for children
Henrik Agger and Louise von Euler Bjurholm presents an intimate 55 minute documentary performance that gives the spectator an insight to their work, practice and lives as pair acrobats. Henrik and Louise has been working together for 14 years and in “Extreme Symbiosis” they share their artform and everyday life as performers.
By showing and highlighting the importance of constant mental and physical training in their artform they hope to broaden peoples understanding of it. The daily practice is their common goal as well as a driving force that overrides even personal feelings. The trust and the cooperation needed in their practice is affected by both emotional and external factors such as time and space. 

"Just because" Rebecca Elliot *****

Bardzo wzruszająca i ślicznie narysowana książeczka ucząca inkluzji. Najlepszą przyjaciółką głównego bohatera jest jego siostra, która nie chodzi, nie mówi i w ogóle nie za dużo robi...
Po prostu... Just because... Wspaniała :)! Rzeczywiście powinna być na każdej półce.

"All dogs have ADHD" Kathy Hoopman *****

Świetna książka wyjaśniająca czym jest ADHD ilustrowana zdjęciami psów. Bezpieczna, a jednocześnie czytelna. Podkreśla co jest najważniejsze w wychowaniu dziecka z ADHD.

04 September 2016

ZOOTOPIA *****

Prześmieszny i bardzo pomysłowy film. Świetnie narysowany i wszystko fajowo pomyślane i wykombinowane, scenariusz, teksty, a na dodatek sporo walorów hmmm.. edukacyjnych :). Bardzo dobre poczucie humoru, oglądaliśmy angielską wersję i zaśmiewaliśmy się, chociaż pewnie nie wyłapaliśmy wszystkich żarcików. Baaardzo polecam zarówno dużym (może nawet bardziej) jak i małym.

JOY ****

Świeta historia, a film, no cóż amerykański z kropelką, ale dosłownie homeopatyczną kropelką Wesa Andersona. Wszystko poprawne, plus za historię. Można obejrzeć :)